Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Infekcje paciorkowcowe

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Choroby, wypadki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Pon 20:52, 09 Kwi 2007    Temat postu: Infekcje paciorkowcowe

U dzieci zdarzają się często. O chorobach wywoływanych przez bakterie paciorkowca pisze prof. Maria Korzon.

Przyczyną aż 30 procent infekcji gardła i migdałków u dzieci są bakterie z grupy paciorkowców. Ból gardła to zwykle pierwszy objaw choroby. Nie można jej lekceważyć, bo te groźne drobnoustroje bywają przyczyną poważnych powikłań. U dzieci paciorkowce najczęściej wywołują anginę, szkarlatynę i różę.

Angina - ropne zapalenie gardła

Objawy. Gorączka, silny ból gardła, niekiedy wymioty, bóle brzucha. Na zaczerwienionym gardle, a także podniebieniu miękkim widoczne są drobne wybroczynki, a na powiększonych migdałkach – czopy ropne lub białawożółty nalot. Węzły chłonne szyjne i podszczękowe są powiększone i bolesne.
Leczenie. Trwa co najmniej tydzień. Dziecko powinno leżeć w łóżku i nie kontaktować się z innymi dziećmi, np. w przedszkolu, żeby ich nie zarazić (angina przenosi się drogą kropelkową). Oprócz antybiotyku podaje się leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne (paracetamol lub ibuprofen). Maluch powinien płukać gardło środkami antyseptycznymi lub ssać tabletki odkażające. Musi też dużo pić, a jego posiłki powinny być chłodne i papkowate. Po chorobie dziecko jest zwykle przez jakiś czas osłabione.
Uwagi. Po 3–4 tygodniach od wyzdrowienia konieczna jest kontrola lekarska. Powikłania są rzadkie. Jednak nieleczona lub źle leczona (bez antybiotyku) angina paciorkowcowa bywa przyczyną poważnych powikłań: nerkowych, stawowych, sercowych. Częste i nawracające anginy zwiększają ryzyko ich wystąpienia.

Szkarlatyna (płonica) - dziecięca choroba zakaźna

Objawy. Zmiany w gardle (podobnie jak przy anginie) i wysoka gorączka. Później pojawia się czerwona, drobna wysypka (dziecko ma „płonącą” twarz) o różnym nasileniu: od niewielkich zmian na twarzy do zlewających się plam na tułowiu i w zgięciach stawowych oraz pachwinach. Wysypka nie występuje jedynie w trójkącie wokół nosa i ust. Po kilku dniach następuje obrzęk brodawek smakowych języka (tzw. język malinowy). Charakterystyczne jest płatowe łuszczenie skóry pojawiające się na dłoniach i stopach po 3–4 tygodniach od wystąpienia choroby.
Leczenie. Podaje się antybiotyk (penicylinę) przez około 10–12 dni. Chore dziecko wymaga stałej opieki pediatry, ale nie musi leżeć w szpitalu.
Uwagi. Po wyzdrowieniu niezbędne jest kontrolne badanie moczu ze względu na możliwość powikłań nerkowych.

Róża - ostry stan zapalny skóry

Objawy. Wysoka gorączka (ok. 40°C), mogą wystąpić dreszcze. Po 3–4 dniach od zakażenia w miejscu skaleczenia lub zranienia pojawia się rumień – skóra staje się żywoczerwona (zaczerwienienie ostro odgranicza się od zdrowej skóry), bardzo bolesna, piekąca, napięta i lśniąca. Dziecko ma złe samopoczucie.
Leczenie. Polega na podaniu antybiotyków z grupy penicylin lub cefalosporyn. Miejscowo zaleca się stosowanie okładów z roztworu ichtiolu.
Uwagi. Zakażenie występuje zwykle na twarzy, rękach i nogach. Bywa, że choroba nawraca, czego powikłaniem może być stale utrzymujący się obrzęk. 


prof. Maria Korzon pediatra i onkolog
Członek zarządu oraz prezes oddziału gdańskiego PTP, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, wojewódzki konsultant ds. pediatrii.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Choroby, wypadki
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin