Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Puk puk, jest nas dwoje – czyli ciąża mnoga

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Maluch w drodze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Pon 14:49, 12 Mar 2007    Temat postu: Puk puk, jest nas dwoje – czyli ciąża mnoga

Szansa na urodzenie bliźniąt wzrasta, gdy w bliskiej rodzinie przyszłej matki lub ojca urodziły się wcześniej bliźnięta lub trojaczki. Matkami bliźniąt częściej zostają kobiety, które zaszły w ciążę po 35 roku życia, także te, które poddały się sztucznemu zapłodnieniu np. in vitro. Rezultatem takiego zabiegu jest obecnie ponad połowa rodzących się trojaczków. Ciąża mnoga często również zdarza się w pierwszym miesiącu po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Ciąża mnoga - bliźniacza jednojajowa powstaje w sytuacji, gdy zapłodniona komórka jajowa kobiety (zygota) w pierwszej fazie dalszego rozwoju podzieli się na dwie, po czym każda z nich zacznie swój oddzielny rozwój, tworząc oddzielne zarodki, z których rozwijają się dwa płody. Bliźnięta jednojajowe, czyli monozygotyczne stanowią ok. 20 procent wszystkich rodzących się bliźniąt. Bliźniaki takie mają wspólne łożysko, zazwyczaj osobne worki owodniowe i zawsze dwie odrębne pępowiny. Dzieci będą tej samej płci i będą do siebie bardzo podobne, gdyż mają ten sam materiał genetyczny.

Z kolei ciąża mnoga – bliźniacza dwujajowa - stanowiąca 80 procent wszystkich bliźniąt, powstają w wyniku następującego w tym samym czasie zapłodnienia dwóch komórek jajowych przez dwa plemniki, w wyniku, czego w macicy zagnieżdżają się dwa zarodki. Płody mają oddzielne łożyska, worki owodniowe i pępowiny. Dwojaki mogą być różnej płci, zazwyczaj też różna jest ich późniejsza fizjonomia i najbardziej charakterystyczne cechy charakteru, gdyż mają różny materiał genetyczny.

W przypadku ciąży mnogiej zarówno ustrój matki jak i łożysko, muszą sprostać dodatkowym obciążeniom i wymaganiom. Może to zarówno spowolnić rozwój jednego lub obojga dzieci, jak i wywołać u matki nadciśnienie, obrzęki i białkomocz, czyli główne objawy, świadczące o tzw. zatruciu ciążowym mogące doprowadzić do stanu przedrzucawkowego, rzucawki a w jej następstwie nawet do zgonu matki i wewnątrzmacicznej śmierci płodów. W ciąży mnogiej istnieje też duże ryzyko porodu przedwczesnego. Badania kontrolne w ciąży mnogiej odbywają się częściej niż w przypadku ciąży pojedynczej, częściej wykonuje się badania kontrolne moczu, krwi oraz USG. W przypadku dwojaków, istnieje ryzyko wystąpienia tzw. zespołu podkradania w ciąży bliźniaczej. Przyczyną jest nietypowe naczynie krwionośne w łożysku, które łączy dzieci ze sobą, w wyniku, czego jedno z nich staje się "dawcą" a drugie "biorcą" większej ilości krwi krążącej, a wraz z nią składników niezbędnych do rozwoju i wzrostu. "Dawca" nie rośnie prawidłowo, zmniejsza się ilość je płynu owodniowego. "Biorca" rośnie szybciej, a ilość płynu owodniowego wokół niego zwiększa się gwałtownie w ciągu kilku miesięcy, dni, lub czasami nawet godzin. Zjawisko takie może wywołać objawy w postaci bólów brzucha ciężarnej, często skutkuje również przedwczesnym porodem a nawet wewnątrzmacicznym obumarciem "dawcy".
W przypadku bliźniąt można się spodziewać, że poród nastąpi wcześniej niż w przypadku ciąży pojedynczej.

W przypadku bliźniąt jednojajowych lekarz decyduje o cesarskim cięciu częściej, niż u dwojaków. Powodem jest wspólne łożysko, czasem też wspólny worek owodniowy - poród przez pochwę bywa w takiej sytuacji utrudniony lub wręcz niebezpieczny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Maluch w drodze
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin