Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przygotowanie do zajścia w ciążę

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Nie mogę zajść w ciązę/starania o dziecko
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Śro 17:39, 07 Mar 2007    Temat postu: Przygotowanie do zajścia w ciążę

Zdaniem ginekologów, aby ciąża i poród zakończyły się dla dziecka i matki pełnym powodzeniem, rodzice powinni zainteresować się swoim stanem zdrowia już na 12 miesięcy przed planowaną ciążą. Roczne przygotowania to m.in. zmiana stylu życia i przyzwyczajeń dietetycznych, konieczna, by uzupełnić niedobory mineralne i witaminowe w organiźmie lub też po to, żeby stracić na wadze.

Kobieta aby czuć w ciąży pełen komfort, powinna też wykonać niezbędne badania internistyczne i ginekologiczne. Pozwalają one wykryć schorzenia, które mogą być groźne dla rozwijającego się płodu, powodując upośledzenie umysłowe czy niedorozwój fizyczny dziecka.

W przeprowadzanych badaniach często wykrywana jest też obniżona płodność rodziców lub nawet niepłodność całkowita, ale dzięki długiemu okresowi przygotowań, jest czas i szansa na całkowite wyleczenie. Niektórym parom lekarz po tzw. wywiadzie rodzinnym zaleca jeśli to konieczne, wizytę w poradni genetycznej. Wizyta i przeprowadzone badania pozwalają na potwierdzenie, bądź wykluczenie możliwości poczęcia i urodzenia zdrowego dziecka.

Badania standardowe
Badania genetyczne
Sposób odżywiania przed ciążą
Aktywność fizyczna
Alkohol, papierosy, inne używki
Choroby przewlekłe a ciąża
Konflikt serologiczny

Badania standardowe

Kobieta i mężczyzna powinni je wykonać nawet wtedy, gdy czują się zupełnie zdrowi. Gruntowny ogląd stanu zdrowia powinno się zacząć od wizyty u internisty lub lekarza rodzinnego.

Podstawowe badania które zleci lekarz internista obojgu partnerom to:
Podstawowa analiza laboratoryjna moczu i krwi.
Kobieta dodatkowo powinna wykonać badania krwi w poszerzonym zakresie:
Badanie poziomów hormonów tarczycy,

Badanie na obecność antygenu Hbs, świadczącego o nosicielstwie wirusa zapalenia wątroby typu B (tzw. żółtaczki ),

Badanie na obecność przeciwciał groźnego wirusa cytomegalii.
Kobieta powinna również wiedzieć czy przechodziła w dzieciństwie takie choroby zakaźne, jak różyczka lub odra. Jeśli nie, konieczne będą szczepienia przed zajściem w ciążę.

Uwaga! Szczepienia wykonane tuż przed bądź w pierwszym trymestrze ciąży są groźne dla rozwijającego się płodu.

Należy również pamiętać o chorobach , którymi mogą zarazić się ludzie od zwierząt. Dla kobiet planujących ciążę szczególnie ważne jest wykonanie:
Badań na obecność we krwi przeciwciał przeciwko toksoplazmozie - chorobie przenoszonej przez koty domowe, ponieważ jest ona szczególnie groźna dla płodu, a u ludzi i zwierząt najczęściej przebiega bezobjawowo.
Podstawowe badania medyczne powinien wykonać również ginekolog, najlepiej ten, który będzie potem prowadził ciążę. Standardowe badania zlecane przez ginekologa to:
wymazy z szyjki macicy ( cytologia i czystość pochwy )

USG narządu rodnego i piersi

podstawowe badania hormonalne określające poziomy hormonów kobiecych.
Tak szczegółowe badania pozwolą ginekologowi na prawidłową ocenę funkcjonowania organizmu kobiety, a co za tym idzie , pozwoli na to by odpowiedział na podstawowe pytanie jakie stawia przyszła matka : " czy zajdę w ciążę i urodzę zdrowe dziecko ?!"
Badania genetyczne

Im starsza kobieta, tym większe statystyczne prawdopodobieństwo nie donoszenia ciąży lub ujawnienia się u dziecka wad w budowie fizycznej czy wystąpienia chorób uwarunkowanych genetycznie. Myślenie na ten temat warto rozpocząć od zbadania dokładnej historii zdrowotnej rodziny obojga partnerów.

Genetycy uważają, że wystarczą informacje o chorobach u członków rodziny do czterech pokoleń wstecz. Warto zwrócić uwagę na pojawiające u dzieci urodzonych w obu rodzinach wady budowy ciała, upośledzenie umysłowe i takie choroby jak hemofilia, padaczka, głuchota, czy muskowicydoza. Jeżeli występowały one w rodzinie nawet jednego z partnerów, obydwoje muszą się zgłosić na konsultację do poradni genetycznej, którą wskaże lekarz ginekolog lub lekarz rodzinny. Wizyta w poradni genetycznej i wykonanie odpowiednich badań, będzie konieczna także wówczas, gdy kobieta skończyła już 35. rok życia i jest to jej pierwsza ciąża. Wiąże się ona w tym wieku, ze zwiększonym statystycznie ryzykiem pojawienia się u dziecka np.tzw. zespołu Downa.
Sposób odżywiania przed ciążą

Nie tylko sposób odżywiania w trakcie ciąży wpływa na stan zdrowia nie narodzonego jeszcze dziecka, ale także dieta, którą stosujemy zanim jeszcze dojdzie do zapłodnienia.
W czasie pierwszych 8 tygodni ciąży, kiedy rozpoczyna się kształtowanie i rozwój wszystkich narządów płodu, organizm matki korzysta ze swoich rezerw witaminowo-mineralnych. Ich brak może zaburzyć w znacznym stopniu prawidłowy rozwój płodu.

Aby zapobiec niedoborom tzw. składników budulcowych w organiźmie matki a niezbędnych płodowi do jego prawidłowego rozwoju należy realizować stwierdzenie naszych prababek : w ciąży trzeba jeść za dwoje ! Trzeba jednak pamiętać, że odnosi się ono nie do objętości spożywanych pokarmów, lecz do ich wartości odżywczej, a więc zawartego w nim białka, witamin itp.

Uwaga! Zaleca się korzystanie przede wszystkim z bogactwa naturalnych składników zawartych w warzywach, owocach, chudym mięsie, nabiale i ziarnach. Nie powinno się zastępować ich nadmiarem syntetycznych preparatów witaminowych - prowadzi on bowiem czasem również do powstawana wad rozwojowych i innych uszkodzeń płodu.

Zbilansowanie diety pomaga również odzyskać po porodzie, w ciągu kilku miesięcy prawidłową wagę ciała. Warto pamiętać, że nadmiar zbędnych kilogramów sprzyja pojawieniu się w trakcie ciąży nadciśnienia, groźnego zarówno dla płodu, jak i dla matki.

Specjaliści zalecają 5 posiłków dziennie. Każdy z nich powinien zawierać przynajmniej 100 gramów jarzyn i owoców. Zaleca się również wykluczenie słodyczy i zastąpienia ich w diecie węglowodanami zawartymi w kaszach i makaronach. Spośród mięs najkorzystniejsze dla organizmu są ryby morskie, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 ( np. halibut, makrela, łosoś, śledż, sardynki). Zaleca się również wprowadzenie do diety większej ilości ziaren: pestek słonecznika, dyni, orzechów brazylijskich, włoskich, laskowych czy migdałów

Aktywność fizyczna

Ważne jest, by kilka miesięcy przed ciążą wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe, brzucha, krocza pośladków oraz pleców. Dzięki temu, można uniknąć pojawienia się w czasie trwania ciąży nieprzyjemnych bólów mięśniowych, nadmiernych skrzywień kręgosłupa i dolegliwości stawowych. Dolegliwości te są bowiem związane ze zmieniającą się statyką ciała kobiety ciężarnej.
Dzieje się tak ponieważ rosnąca wagowo i objętościowo ciężarna macica zmusza kobietę do maksymalnego odchylenia do tyłu, szerokiego rozstawienia nóg w celu utrzymania równowagi przy zmieniającym swoje położenie środku ciężkości. Regularna gimnastyka usprawnia i skraca również późniejszy poród.

Sporty zalecane w ciąży to : pływanie, gimnastyka klasyczna, umiarkowany jogging.

Zasadą w czasie stosowania jakichkolwiek ćwiczeń powinno być: dla ciężarnej dozwolone są te ćwiczenia, które nie wywołują u niej nadmiernego zmęczenia i nie wiążą się z możliwością poniesienia nawet tzw. mikrourazów.

Alkohol, popierosy, inne używki

Aby uchronić nienarodzone dziecko przed groźnymi konsekwencjami należy bezwzględnie zrezygnować z palenia tytoniu, zażywania jakichkolwiek środków odurzających i spożywania dużych ilości kawy i alkoholu.

Nałogowe, lub nawet tylko nadmierne palenie i picie w czasie lub kilka miesięcy przed ciążą może obniżyć zdolności intelektualne dziecka, opóźnić w znacznym stopniu jego rozwój psychomotoryczny albo stać się przyczyną jego nadmiernej pobudliwości.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko kobiety palącej urodzi się niedożywione i mniejsze, będzie to wcześniak o bardzo niskiej odporności na zachorowania.
Choroby przewlekłe a ciąża

Wiele przewlekłych chorób, na jakie cierpi przyszła matka, może zakłócić przebieg ciąży. Warto przedyskutować tę sprawę z lekarzem pod którego opieką pozostaje kobieta, która planuje zajście w ciążę, dlatego by wiedzieć na ile choroba i jej leczenie mogą być groźne dla rozwoju płodu, lub zajście i donoszenie ciąży może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu kobiety.

Nadciśnienie tętnicze
Choroby tarczycy
Schorzenia okulistyczne
Cukrzyca
Alergia

Konflikt serologiczny

Gdy przyszły ojciec ma krew z czynnikiem Rh "+", matka natomiast Rh "-" (nie odwrotnie), mamy do czynienia z niezgodnością w zakresie czynnika Rh, której następstwem może być wystąpienie tzw. konfliktu serologicznego.

O zaistnieniu konfliktu serologicznego mówimy dopiero wtedy jeżeli stwierdza się we krwi matki przeciwciała anty RhD, które mają zdolność niszczenia krwinek płodu jeżeli ten odziedziczył dodatni czynnik Rh po ojcu. Zjawisko to prowadzi do tzw. choroby hemolitycznej płodu, na skutek niszczenia jego czerwonych krwinek przez przeciwciała matki, a w konsekwencji doprowadza do uogólnionego obrzęku płodu i do jego wewnątrzmacicznego obumarcia.

Tak w chwili obecnej dzieje się tak niezmiernie rzadko. Lekarze nauczyli się zapobiegać powstawaniu przeciwciał, poprzez podawanie leku zwanego gammaglobuliną, wstrzykiwaną pacjentce bezpośrednio po urodzeniu dziecka z czynnikiem Rh dodatnim. To sprawia , że w organiżmie matki przeciwciała nie są tworzone, a więc każda następna ciąża jest dla płodu równie bezpieczna.
Kontakt: Warszawa - Stołeczny Ośrodek Konfliktów Serologicznych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Nie mogę zajść w ciązę/starania o dziecko
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin