Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przebieg i fazy porodu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Wszystko o porodzie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Pon 20:27, 09 Kwi 2007    Temat postu: Przebieg i fazy porodu

Po zgłoszeniu się do Izby Przyjęć spotkasz się z lekarzem i położną. Lekarz po rozmowie i badaniu położniczym stwierdzi, czy poród już się rozpoczął. Jeśli tak, zostanie założona Twoja dokumentacja medyczna. Ważne jest abyś przekazała lekarzowi wszelkie informacje dotyczące Twojego stanu zdrowia, zarówno sprzed, jak i z okresu ciąży, skierowanie do porodu z ewentualnymi uwagami lekarza prowadzącego oraz wszystkie wyniki badań wykonane w czasie ciąży. Obecnie w większości ośrodków położniczych odstępuje się od rutynowego wykonywania lewatywy oraz golenia sromu i krocza.

W Izbie Przyjęć zostaną wstępnie wykonane następujące czynności:

* osprawdzenie czynności serca płodu,
* pomiar ciśnienia tętniczego krwi, tętna i temperatury ciała,
* badanie położnicze zewnętrzne, z wykonaniem pomiarów miednicy, obwodu brzucha i wysokości dna macicy,
* badanie położnicze wewnętrzne (przez pochwę) w celu ustalenia rozwarcia szyjki macicy, stanu pęcherza płodowego oraz zaawansowania części przodującej płodu w kanale rodnym,
* skrócone badanie moczu na obecność białka i cukru,
* założenie dokumentacji medycznej, wydanie odpowiednich zaleceń.

Pamiętaj, że Ty i Twój mąż (lub inna osoba bliska, towarzysząca Ci przy porodzie) powinniście być na bieżąco informowani o zamierzonych czynnościach medycznych i planie dalszego postępowania. Po dokonaniu czynności wstępnych, związanych z przyjęciem do porodu, położna Izby Przyjęć zaprowadzi Was do sali porodowej, gdzie poznasz osoby, które będą się Tobą opiekowały w ciągu całego porodu.

Po przyjęciu do sali porodowej bezpośrednią, ciągłą opiekę nad Tobą i dzieckiem sprawuje położna, będąca w stałym kontakcie z lekarzem położnikiem. Położna i lekarz powinni jeszcze raz przejrzeć uważnie Twoją dokumentację medyczną. Wynikiem tej analizy powinien być ustalony wstępnie plan dalszego postępowania i prowadzenia porodu. Zapytaj o wszystko, co Cię martwi lub niepokoi. Powiedz, czego oczekujesz od personelu sali porodowej, co myślisz o sposobie łagodzenia bólu, nacięciu krocza, kontakcie "skóra do skóry" z dzieckiem bezpośrednio po porodzie. Obecność ojca dziecka podczas porodu jest jego prawem, które powinno-być respektowane przez personel medyczny.

I okres porodu
Pierwszy okres porodu dzieli się na dwie fazy: utajoną i aktywną:

Faza utajona to okres powolnego rozwierania się i skracania szyjki macicy oraz obniżania się części przodującej płodu w kanale rodnym, spowodowanych czynnością skurczową macicy. Trwa ona od kilku do kilkunastu godzin. Czas ten jest zwykle krótszy u kobiet, które już w przeszłości rodziły.

Faza aktywna to okres szybkiego postępu rozwierania się szyjki macicy, od ok. 3 cm do całkowitego rozwarcia (10 cm), z szybkością co najmniej 1 cm na godzinę. Towarzyszy temu dalsze obniżanie się części przodującej płodu w kanale rodnym.

Monitorowanie przebiegu porodu
Jednym z elementów monitorowania przebiegu porodu jest ocena skurczów macicy. Dokonuje jej się zwykle co 60 minut w fazie utajonej, a co 10-30 minut w fazie aktywnej. Ocenia się przy tym częstość, intensywność i czas trwania skurczów. Poza tym bada się również rozwarcie szyjki macicy, stan pęcherza płodowego oraz obniżanie się części przodującej płodu (najczęściej główki) w kanale rodnym, a także stan dziecka.

Pozycja ciała rodzącej
Nie ma powodu (poza sytuacjami szczególnymi) abyś w czasie porodu cały czas leżała na łóżku. Aktywność ruchowa jest w tym czasie wręcz pożądana, przyczynia się bowiem do nasilenia czynności skurczowej macicy, łatwiejszego obniżania się części przodującej płodu w kanale rodnym, a przede wszystkim zmniejszenia stresu. Jeśli jednak preferujesz pozostawanie w łóżku, staraj się unikać pozycji leżącej (na wznak). Możesz leżeć na boku lub w pozycji półsiedzącej. Jeśli zatem nie ma szczególnych przeciwwskazań medycznych, powinnaś mieć zapewnioną możliwość wyboru najwygodniejszej dla Ciebie pozycji, w jakiej będziesz rodzić dziecko. Niektóre sale porodowe wyposażone są w odpowiedni sprzęt, umożliwiający odbycie porodu w różnych pozycjach. Od momentu stwierdzenia, że poród trwa, nie powinnaś już spożywać pokarmów stałych ani pić dużych ilości płynów, szczególnie gazowanych.

Łagodzenie bólu
Jeśli poród przedłuża się, a dolegliwości bólowe odczuwane w czasie skurczów macicy przestają być przez Ciebie akceptowane, należy rozważyć możliwość zastosowania metod łagodzenia bólu. Wieloletnie obserwacje potwierdziły, że bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na stopień odczuwania bólu przez kobietę rodzącą jest odpowiednia edukacja na temat fizjologicznego przebiegu ciąży i porodu oraz ugruntowana w okresie przedporodowym motywacja obojga rodziców. W niektórych przypadkach istnieje jednakże potrzeba farmakologicznego łagodzenia bólu. W chwili obecnej, spośród wielu metod coraz częściej stosowane jest w tym celu znieczulenie zewnątrzoponowe, bezpieczne dla matki i dziecka. Znieczulenie nie przeszkadza w chodzeniu oraz w wyborze każdej dowolnej pozycji, z zachowaniem pełnej kontroli kobiety rodzącej nad postępem porodu i aktywnym w nim uczestnictwem. Należy jednak zawsze pamiętać, że do zastosowania tego znieczulenia istnieją określone wskazania i przeciwwskazania. Przed podjęciem decyzji należy zawsze szczegółowo je rozważyć, minimalizując ryzyko ewentualnych powikłań.

II okres porodu
W drugim okresie porodu, przy całkowitym rozwarciu szyjki macicy, część przodująca płodu obniża się nadal, dochodząc do dna miednicy i napinając mięśnie krocza. Część przodująca zaczyna być widoczna w szparze sromowej. W tym czasie pojawia się trudna do powstrzymania potrzeba parcia. Skurcze macicy są częste i silne. Czas trwania drugiego okresu zależy od wielu czynników. W tym także od Twojej umiejętności współpracy w czasie parcia, z wykorzystaniem mięśni brzucha. Musisz bowiem pamiętać, że w tym przełomowym okresie porodu przepływ krwi, a zatem i tlenu, do organizmu płodu jest znacznie ograniczony. Dużą rolę odgrywa więc sposób prawidłowego oddychania. Nie należy przedłużać tego okresu. Jego przeciętny czas trwania waha się od 15 do 60 minut. Zwykle jest on krótszy u kobiet rodzących kolejny raz. W drugim okresie porodu czynność serca płodu osłuchiwana jest po każdym skurczu partym lub monitorowana elektronicznie.

Nacinanie krocza
W tym też czasie wykonywane jest w razie potrzeby nacięcie krocza. Celem jest uniknięcie rozległych pęknięć tkanek pochwy i krocza, a tym samym ułatwienie wyjścia rodzącemu się dziecku. Nacinanie krocza nie powinno być postępowaniem rutynowym, a decyzja o zastosowaniu tego zabiegu podejmowana powinna być zawsze indywidualnie, na podstawie oceny stanu płodu, warunków anatomicznych i przebiegu porodu. Nacięcie krocza wykonywane jest zwykle w znieczuleniu miejscowym.

Narodziny dziecka
Po przejściu główki przez szparę sromową wszystko dzieje się już bardzo szybko. Dzięki budowie kanału rodnego ciało dziecka obraca się, a twarz zwraca do jednego z ud matki i w takiej pozycji, z pomocą osoby odbierającej poród, rodzi się dziecko. Jeśli nie ma zastrzeżeń co do jego stanu, to jeszcze przed odcięciem pępowiny noworodek kładziony jest na Twoim brzuchu. Kiedy już nacieszycie się pierwszymi chwilami z Waszym dzieckiem, położna może przystąpić do szeregu zabiegów pielęgnacyjnych:. osusza ciało noworodka, co chroni go przed oziębieniem, okrywa ciepłym kocykiem lub pieluchą, ewentualnie odśluzowuje jamę ustną i nozdrza. Przecięcie pępowiny (po ustaniu jej tętnienia) może być wykonane przez ojca dziecka. Następnie zakrapla się oczy noworodka, co stanowi ochronę przed zakażeniem. Potem może nastąpić kąpiel lub tylko obmycie krwi i śluzu. Na koniec zakłada się na rączkę bransoletkę identyfikacyjną. Po wykonaniu tych czynności przy noworodku, przykryty ciepłym kocykiem czy pieluchą, jest on przystawiony do Twojej piersi - do pierwszego w Jego życiu karmienia.

III okres porodu
Po urodzeniu dziecka i odcięciu pępowiny rozpoczyna się trzeci okres porodu - oddzielenie i urodzenie łożyska. Aby to ułatwić, bezpośrednio po odcięciu pępowiny dziecka, często podaje się dożylnie lek wywołujący skurcz macicy. W wyniku tego łożysko powinno urodzić się w ciągu 15-20 minut. Skurcze macicy, których zadaniem jest w tym momencie wydalenie łożyska, nie są już tak silne i częste jak poprzednio, a dolegliwości bólowe są minimalne.

IV okres porodu
Z Twojego punktu widzenia poród już się właściwie zakończył. Dla personelu medycznego poród jeszcze trwa. Należy upewnić się, czy łożysko i błony płodowe zostały wydalone w całości. Pozostałe w jamie macicy fragmenty tkanki łożyskowej czy błon płodowych mogą stać się przyczyną poważnych powikłań (krwotok, zakażenie). Przystępuje się wtedy do kontroli kanału rodnego i zaopatrzenia stwierdzonych obrażeń (szyjki macicy, ścian pochwy, krocza). W tym okresie będą również wykonane pomiary Twojego ciśnienia tętniczego, tętna i temperatury ciała. Po zakończeniu tych wszystkich czynności pozostaniesz jeszcze na sali porodowej przez okres 2-4 godzin, w celu obserwacji. Jeśli wszystko przebiegać będzie prawidłowo, zarówno w odniesieniu do Ciebie, jak i dziecka, wyjdziesz do domu w 2-3 dobie połogu.

Porody zabiegowe drogą pochwową
Niestety, nie wszystkie kobiety rodzą samoistnie i bez żadnych powikłań. Szacuje się, że od 10% do 15% kobiet będzie miało wykonane cięcie cesarskie lub poród zabiegowy drogą pochwową, jak: zabieg kleszczowy, poród przy pomocy próżniociągu położniczego czy pomoc ręczna przy miednicowym położeniu płodu.

Cięcie cesarskie
W ostatnim okresie stwierdza się ogólnoświatową tendencję do narastania liczby ciąż i porodów ukończonych cięciem cesarskim, nie zawsze uzasadnionym wskazaniami medycznymi. Wskazania do wykonania cięcia cesarskiego mogą być bardzo różne i dotyczyć zarówno matki, jak i płodu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Wszystko o porodzie
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin