Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gdy STAW STAWia na ból…

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Pon 14:58, 12 Mar 2007    Temat postu: Gdy STAW STAWia na ból…

Sezon zimowy, fascynacji sportami zimowymi, to okres szczególny dla ortopedów. Skręcenia stawów są jednymi z najczęstszych urazów sportowych. Dochodzi do nich w wyniku rozciągnięcia torebki i więzadeł stawowych poza granice ich wytrzymałości mechanicznej. Skręcenia najczęściej dotyczą stawu kolanowego, skokowego i stawów nadgarstka. Po urazie staw jest bolesny, obrzęknięty, a ruch w stawie zwiększa dolegliwości bólowe.

Podczas wyczynów sportowych bardzo często dochodzi do urazów, zwanych powszechnie przez wszystkich zwichnięciami. Jest to uszkodzenie stawu, w którym tworzące go kości przestają się ze sobą stykać. W przypadku zwichnięcia tworzące staw zakończenia kości po zadziałaniu gwałtownego czynnika nie powracają na właściwe miejsce i pozostają w ułożeniu anatomicznie nieprawidłowym. W przeciwieństwie do skręcenia, przy zwichnięciu poruszanie daną częścią ciała jest prawie niemożliwe.

Podwichnięcie stawu to uszkodzenie lżejsze – powierzchnie stawowe stykają się ze sobą, ale ich wzajemna pozycja jest nieprawidłowa. Stawy, które najczęściej ulegają zwichnięciom lub podwichnięciom to: staw ramienny, stawy palców, staw biodrowy, staw kolanowy i staw skroniowo-żuchwowy. W żadnym wypadku nie należy próbować samodzielnego nastawiania zwichniętego stawu, lecz zawsze pozostawić to lekarzowi.

W momencie powstania urazu pamiętajmy, by zdjąć z urażonej kończyny obuwie, biżuterię, zegarek. Narastający obrzęk może uniemożliwić ich późniejsze zdjęcie, a dodatkowo ucisk przez nie wywierany przyczynia się do zaburzeń krążenia, które wzmaga narastanie obrzęku. - Walka z obrzękiem jest początkowo naszym zasadniczym celem. Dlatego też unieśmy uszkodzony staw powyżej poziomu serca, np. załóżmy rękę na temblaku, podeprzyjmy stopę na krześle. Wskazane są również okłady z lodu na bolący staw. Zimno ma działanie przeciwbólowe i obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając opuchliznę.

W niedługim czasie od urazu ulgę przynieść nam powinny środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, czy to w postaci tabletek, czy to w postaci, do której każdy z nas sięga w chwili pojawienia bolesności stawu, a mianowicie maści, kremów, żelów.

Przy bólach pourazowych mięśni i stawów, przy zapaleniu ścięgien, przy bólach pojawiających się przy wysiłku ogromną skutecznością okazuje się być żel o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, zawierający ketoprofen w postaci soli lizenowej, która szybciej uwalania substancję aktywną i szybciej przywraca sprawność.

Gdy bolesność i ograniczenie ruchu po urazie stawu nie mija, powinniśmy się zgłosić niezwłocznie do lekarza. Zdarza się, że zwichnięty staw ulegnie samoistnemu nastawieniu, nie zwalnia to jednak pacjenta z konieczności wizyty u lekarza. Lekarz ortopeda będzie w stanie ocenić przyczynę dłużej utrzymującej się dolegliwości i bólu i dobierze nam odpowiednią do naszego schorzenia kurację. Zalecone przez lekarza badania umożliwią ocenę stopnia uszkodzenia stawu. Wykonanie np. zdjęcia radiologicznego, pozwoli wykluczyć pęknięcie, czy złamanie kości. Leczenie zwichniętego stawu zależy od stopnia jego uszkodzenia. W mniejszych urazach wystarczy czasowe ograniczenie aktywności fizycznej, z uwzględnieniem bolącego stawu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Zdrowie
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin