Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ABC przeziębienia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Choroby, wypadki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Wto 19:03, 13 Mar 2007    Temat postu: ABC przeziębienia

Zimą nawet zwykły spacer może skończyć się dla szkraba katarem i kichaniem. Musisz się z tym pogodzić i szybko... rozprawić z chorobą malucha. W naszym alfabecie przedstawiamy proste sposoby, by smyk stanął na nogi.

A jak... a psik!
Malec kicha, kaszle, ma katar – to mogą być pierwsze objawy przeziębienia. Tym różni się ono od innych infekcji, że ma łagodniejszy przebieg i po 3–4 dniach mija bez śladu. Starszemu smykowi ulgę przyniosą domowe kuracje. Jeśli dziecko nie skończyło trzech miesięcy i dostało kataru, idź z nim od razu do pediatry. U takiego maleństwa łatwo może się on przerodzić w zapalenie oskrzeli. Niezależnie od wieku obserwuj przeziębionego malca, czy nie pojawiają się u niego powikłania (np. boli go ucho, ma czerwone oczy).


B jak brak apetytu
Przeziębiony maluszek w ogóle nie ma ochoty- na ulubione do tej pory paró-weczki czy omlety? To naturalny objaw. Organizm szkraba potrzebuje jak najwięcej energii do walki z chorobą i nie chce jej marnować na trawienie posiłków. Nie namawiaj go więc do jedzenia, ale podawaj jak najwięcej dodatkowego picia. Często przystawiaj dziecko do piersi, proponuj wodę mineralną, soczki, herbatki. To ważne, szczególnie kiedy malec ma podwyższoną temperaturę, bo wtedy może dojść do niebezpiecznego odwodnienia organizmu.


C jak cenna witamina C
Sięgnij po nią przy pierwszych objawach przeziębienia. Dobrze wpływa na błonę śluzową nosa, działa przeciwzapalnie i pobudza białe krwinki do zwalczania zarazków. Kropelki kupisz w aptece bez recepty (np. Cebion). Nie przekraczaj zaleconej dawki – dostosuj ją do wieku i wagi maluszka.


D jak domowe sposoby
Miód, czosnek, cebula – smykowi, który skończył roczek, pomogą uporać się z przeziębieniem bez lekarstw. Musisz tylko zastosować je szybko, najlepiej zanim wystąpią pierwsze objawy. Kiedy malec przemarznie na spacerze, miał kontakt z kimś chorym, zaaplikuj mu syrop cebulowy. Obierz i pokrój w talarki dwie duże cebule. Ułóż w szklanym naczyniu kilka warstw, przesypując je cukrem. Dodaj odrobinę miodu. Cebula szybko puści sok. Syrop podawaj trzy razy dziennie po łyżeczce od herbaty.


E jak eteryczne olejki
Jodłowy, sosnowy, świerkowy lub miętowy pomogą maluszkowi zwalczyć katar i ułatwią mu oddychanie w czasie snu. Mają działanie wykrztuśne, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Poduszkę malca skrop 3–4 kroplami wybranego olejku lub dodaj łyżeczkę ekstraktu do wieczornej kąpieli smyka. Nie stosuj olejków, jeśli malec ma skłonność do alergii.


F jak fazy kataru
Na początku infekcji jest lejący i przezroczysty, potem śluzowaty i biały, a w końcowej fazie przeziębienia znowu wodnisty. Jeśli zauważysz, że wydzielina robi się żółtawa lub zielona, to znak, że doszło do zakażenia bakteriami i malca powinien zobaczyć pediatra. Być może potrzebny będzie antybiotyk.


G jak groźne objawy
Idź z przeziębionym niemowlęciem do lekarza, gdy pojawi się u niego gorączka, brak apetytu, kłopoty z zasypianiem i przybieraniem na wadze. Dwulatek musi być zbadany, jeśli ma żółtozielony katar, boli go ucho, ma kaszel, którego nie możesz zwalczyć domowymi sposobami.


H jak homeopatia na wzmocnienie
Jej zadaniem jest pobudzenie organizmu maluszka do walki z chorobą. Wśród preparatów homeopatycznych znajdziesz środki na katar (np. krople Euphorbium Compositum S), kaszel (np. syrop Drosetux) lub kompleksowo zwalczające objawy infekcji (np. Oscillococcinum, Gripp-Heel, Engystol). Preparaty te są zupełnie naturalne, nie wywołują skutków ubocznych i możesz je podawać nawet najmłodszym.


I jak inhalacje z soli
Przyniosą ulgę maluszkowi, który ma trudności z oddychaniem przez zakatarzony nosek. Najlepsze są z soli fizjologicznej lub zwykłej kuchennej (łyżka na litr wody) – masz wtedy pewność, że nie wywołają reakcji alergicznej. Zapomnij jednak o tradycyjnych inhalacjach nad miską z gorącą wodą – smyk mógłby się poparzyć.
W aptece można kupić specjalne inhalatory dla dzieci. Mają kształt tuby, którą przykłada się maluchowi do buzi — szkrab bezpiecznie oddycha wtedy wydzielającą się parą.


K jak kropelki na pomoc
Chociaż nie leczą kataru (organizm musi zwalczyć go sam), ale obkurczają śluzówkę nosa i po ich użyciu maluszek bardzo szybko zaczyna swobodnie oddychać. Stosuj wyłącznie specjalne kropelki dla dzieci, np. Nasivin Soft 0,01, Otrivin ExtraCare. Zawsze sprawdzaj, dla maluchów w jakim wieku przeznaczone są kropelki. Chociaż możesz je kupić bez recepty, nie zakraplaj ich smykowi bez konsultacji z lekarzem dłużej niż trzy, cztery dni, nie zwiększaj sama dawki. To mogłoby nadmiernie wysuszyć śluzówkę, a nawet doprowadzić do sytuacji, że nosek byłby stale zatkany.

L jak leżenie w łóżeczku
Nie musisz zmuszać chorego maluszka, żeby cały dzień spędzał pod kołderką. Jeśli rzeczywiście poczuje się słaby, z pewnością sam będzie się chciał położyć, aby odpocząć. Zadbaj jedynie, by nie biegał po mieszkaniu boso i w piżamce. Wiele maluchów przesypia najsilniejszą fazę choroby, a potem wraca im chęć do zabawy, mimo że nadal mają katar.


M jak maści rozgrzewające
Z sadłem świstaka, z kozim masłem lub z olejkami eterycznymi. Maści rozgrzewające działają przeciwzapalnie, odkażająco, ułatwiają odkrztuszanie i oddychanie. Nie stosuj ich u maluszka poniżej szóstego miesiąca życia. Możesz też sama sporządzić olejek do nacierania: do oliwy lub olejku migdałowego dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego, sosnowego lub lawendowego. Nigdy nie stosuj maści z kamforą — u dzieci poniżej trzeciego roku życia może wywołać duszność.


N jak niedrożny nosek
Bo zatkany wydzieliną! Smyk z trudem oddycha przez buzię, męczy się w czasie picia i jedzenia. Do każdej dziurki wlej po dwie kropelki roztworu soli fizjologicznej – to rozrzedzi wydzielinę i ułatwi jej usuwanie. Możesz też użyć wody morskiej w spreju (np. Stérimar, Disnemar). Wydzielinę możesz też odessać z noska aspiratorem Frida (kupisz w aptece).


O jak obniżanie gorączki
Jest konieczne, gdy temperatura przekroczy 38,5°C. Bez konsultacji z lekarzem możesz zaaplikować mu paracetamol (np. Panadol Baby, Apap, Calpol, Efferalgan) lub ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen). Paracetamol podawaj co cztery godziny (gĻóra cztery razy w ciągu doby), ibuprofen – co osiem godzin. Nigdy nie łącz preparatów i nie przekraczaj zalecanych dawek.


P jak potrzebny syrop
Przy suchym kaszlu taki, który będzie hamował jego ataki, np. Sinecod, a przy mokrym tzw. wykrztuśny, rozrzedzający wydzielinę i ułatwiający pozbycie się jej – np. Bronchosol, Ambroksol, Mucosolvan. Są też syropy, które można stosować przy obu rodzajach kaszlu, np. Stodal.


S jak sen na zdrowie
Zadbaj o to, by przeziębiony maluszek miał przynajmniej jedną drzemkę w ciągu dnia. W czasie snu organizm regeneruje siły do walki z chorobą. W łóżeczku podkładaj smykowi pod główkę dodatkową poduszkę – to ułatwi mu oddychanie. Kiedy szkrab leży płasko, bardziej się męczy. Trudniej mu odkrztuszać wydzielinę, ponieważ w tej pozycji spływa ona do gardła i wywołuje ataki kaszlu.


Ś jak świeże powietrze
Niezbędne, by dotlenić organizm smyka, a także oczyścić dom z wirusów, i bakterii. Wietrz dwa razy dziennie całe mieszkanie bez strachu, że malec się przez to ĺgorzej rozchoruje. Kiedy otwierasz okna, przenieś go po prostu do innego pomieszczenia. Temperatura w pokoju chorego smyka może być nawet niższa niż zwykle o jeden, dwa stopnie. Gorące i przesuszone powietrze drażni śluzówkę noska dziecka i przez to sprzyja przeziębieniu.


T jak toaleta chorego
To nieprawda, że przeziębionego malca nie wolno kąpać. Wprost przeciwnie! Chory maluszek bardziej się poci, dlatego codziennie musisz umyć całe jego ciałko (również główkę). Ciepła woda zmniejsza napięcie mięśniowe i w ten sposób łagodzi ból, jaki maluch może odczuwać. Musisz tylko zadbać, by dziecko nie zmarzło w czasie kąpieli lub wycierania.


U jak ubranko (nie za ciepłe!)
Nie ma powodu, żebyś przeziębionego malca ubierała w kilka warstw ciuszków i dodatkowo przykrywała go polarowym kocykiem. To może tylko doprowadzić do niebezpiecznego przegrzania organizmu – szczególnie, kiedy maluch gorączkuje. Nie musisz też zbyt ciepło go opatulać, żeby się wypocił. To naturalny proces u dziecka, któremu spada właśnie temperatura, i sztuczne wywoływanie potów może go niepotrzebnie zakłócać.


W jak ważne oklepywanie
Oczywiście... pleców maluszka. Układaj smyka na swoich kolanach i delikatnie uderzaj w plecki dłonią zwiniętą w łódeczkę. Dzięki oklepywaniu szkrab łatwiej pozbędzie się zalegającej w oskrzelach wydzieliny, a to zapobiegnie zakażeniu dolnych dróg oddechowych. „Operację” najlepiej przeprowadzić godzinę po podaniu smykowi syropu wykrztuśnego. Pamiętaj, by nigdy nie oklepywać kręgosłupa chorego dziecka.


Z jak ziołowe napary
Łagodzą objawy przeziębienia, skracają czas leczenia i działają silniej niż herbatki. Najlepsze są z lipy, czarnego bzu i jeżówki – pomagają przy bólu gardła i męczącym kaszlu. Mają właściwości odkażające i przeciwzapalne. Łyżeczkę ziół zalej szklanką wrzątku i odstaw na pół godziny. Podawaj w dwóch, trzech porcjach tego samego dnia. W aptece możesz też kupić gotowe ziołowe preparaty na wzmocnienie (m.in. Echinacea, Esberitox, Lymphosil). Przed ich podaniem skonsultuj się jednak z lekarzem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Choroby, wypadki
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin