Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ABC karmienia piersia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Dieta karmiącej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Pon 20:23, 09 Kwi 2007    Temat postu: ABC karmienia piersia

Wszystko, co najlepsze dla maleństwa

Najlepsze, co możesz zrobić dla swojego dziecka, to karmić je piersią - pokarm kobiecy jest idealnie dostosowany do potrzeb i możliwości trawiennych niemowlęcia. Mleko mamy zapewnia harmonijny rozwój dziecka, chroni je przed alergiami, infekcjami oraz wieloma chorobami (pokarm zawiera przeciwciała, które bronią przed bakteriami i wirusami). Karmienie piersią stymuluje rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka - niemowlęta karmione naturalnie są bardziej samodzielne i szybciej się uczą.

Wszystko, co najlepsze dla Mamy

Karmienie piersią najlepsze jest także dla Ciebie - to najwygodniejsza i najtańsza metoda odżywiania niemowlęcia, a zarazem naturalny sposób pozbywania się tkanki tłuszczowej nagromadzonej w czasie ciąży. Karmienie piersią chroni kobietę przed anemią, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka i zagrożenie osteoporozą!

Pierwsze karmienie

Karmienie piersią powinnaś rozpocząć jak najszybciej po porodzie (najlepiej w ciągu pierwszych dwóch godzin). Pierwsze mleko (tzw. "siara") zawiera szczególnie dużo składników zabezpieczających przed zakażeniami i alergiami. Pokarm matki w naturalny spsób chroni dziecko, pomaga mu łagodnie rozpocząć samodzielne życie i zmniejsza szok wywołany porodem. Jeżeli zaczniesz karmić piersią zaraz po porodzie to złagodzisz przebieg żółtaczki okresu noworodkowego i zmniejszysz zagrożenie chorobami.

Karmienie piersią najłatwiej rozpocząć bezpośrednio po porodzie. Maluch rodzi się i niemalże od razu jest gotowy do ssania i wręcz chce się tego nauczyć. Warto wykorzystać od razu ten moment! Później, np. po dwóch godzinach porodu, dziecko uspokaja się i chce spać. Trudniej wtedy jest namówić je na pierwsze karmienie.

Podczas karmienia ważne jest, aby mama i jej pociecha byli bardzo blisko. Mocno przytulony, dotykający skóry matki maluch jest spokojny i łatwiej można nawiązać z nim kontakt. Dlatego, jeżeli tylko jest to możliwe, postaraj się po porodzie przebywać z dzieckiem w jednej sali i karmić je na życzenie.

Trzymanie dziecka

Mama i dziecko od razu są doskonale przygotowani do karmienia piersią - niemowlę odruchowo szuka piersi i chwyta ją. Wielu rzeczy trzeba się jednak dopiero nauczyć. Mama musi poznać tajniki prawidłowego trzymania dziecka i przystawiania go do piersi. Z kolei Twoja pociecha powinna nauczyć się szeroko otwierać buzię i chwytać jak największą część piersi.

Przez pierwsze dni dziecko poznaje kształt sutka mamy. Nie należy w tym czasie używać smoczków ani kapturków, aby niemowlę nie przyzwyczaiło się do innego kształtu niż pierś. Podczas karmienia niemowlę powinno leżeć wygodnie całym ciałem zwrócone do mamy i móc swobodnie oddychać. Dziecko należy tak trzymać, aby jego rączka była ułożona pod piersią, a nosek znajdował się na poziomie brodawki.


Jest wiele pozycji, w których można karmić piersią. Wybierz taką, która najbardziej odpowiada Tobie i Twojemu dziecku. Najczęściej po porodzie karmi się w pozycji leżącej, w której mama i jej pociecha leżą obok siebie (rys.1). Chociaż w tej pozycji trudno kontrolować ułożenie dziecka i sposób chwytania piersi, jest ona zalecana po cesarskim cięciu.

Podczas karmienia na siedząco wygodnie będzie podeprzeć sobie plecy poduszką, a jedną nogę oprzeć na czymś wyższym. W pozycji klasycznej (rys.2) dziecko leży na boku na kolanach mamy, jego główka spoczywa w zgięciu łokciowym, plecy podparte są przedramieniem, a pośladki dłonią, drugą ręką łatwo jest wtedy pomagać niemowlakowi trafić do piersi. Inną odmianą tej pozycji jest pozycja siedząca z dzieckiem leżącym pod pachą (rys.3). Jeżeli krótko po porodzie siedzenie sprawia ból, to podłożenie pod pośladki dmuchanego kółka do pływania na pewno pomoże.

Przystawianie do piersi

Po nauce trzymania dziecka podczas karmienia piersią pora na rzecz najważniejeszą - przystawianie do piersi. Wydaje się to bardzo proste, ale większość problemów z naturalnym karmieniem ma swoje podłoże właśnie w złym przystawianiu! Dopiero prawidłowe uchwycenie piersi umożliwia wypływ pokarmu. Właściwe przystawienie zapobiega takim powikłaniom jak bolesność i pękanie brodawek, zastój lub zanikanie pokarmu.

Najważniejsze jest, aby maluch tuż przed chwyceniem piersi szeroko otworzył usta. Mama łatwo może mu w tym pomóc. Pierś należy trzymać ręką od dołu, układając palce z daleka od brodawki. Następnie należy sutkiem łaskotać policzek dziecka, dotykać jego warg itp. Głodny maluch otworzy szeroko usta, a wtedy należy go łagodnie naprowadzić na sutek. Dziecko powinno łapać maksymalnie szeroko - pierś powinna szczelnie wypełniać usta dziecka, jego nos i broda powinny dotykać sutka. Dobrze przystawione do piersi niemowlę podczas jedzenia nie cmoka!

Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi może być trudniejsze jeżeli brodawki są płaskie lub wklęsłe. W takim przypadku na naukę trzeba poświęcić więcej czasu, ale na pewno warto to zrobić. W razie problemów z karmieniem należy skontaktować się z lekarzem. Często kilka prostych porad wystarcza, aby kłopoty zniknęły i można było swobodnie karmić piersią - z pożytkiem dla dziecka i dla mamy.

Karmienie

Karmienie cechuje zmieniający się rytm, przebiega ono w różnym tempie i natężeniu. Na początku dziecko jest głodne, wtedy jego ruchy są szybkie i płytkie. Zwykle wywołują one samoistne wypływanie pokarmu, co ułatwia karmienie. Czasami ssanie tak mocno stymuluje układ hormonalny, że pokarm wypływa nawet z piersi, której dziecko nie ssie.

Po chwili karmienia ssanie staje sie wolniejsze i głębsze. Możesz wtedy usłyszeć połykanie pokarmu oraz zobaczyć jak Twoja pociecha uspokaja się (np. zaciśnięte paluszki u rąk rozluźniają się). Jeżeli dziecko po dłuższej chwili wciąż ssie szybko, krótkimi ruchami to znaczy to, że nie chwyciło właściwie piersi. Należy wtedy powtórzyć przystawienie.

Dziecko powinno się karmić na zmianę z obydwu piersi. Za każdym razem najpierw należy opróżnić do końca jedną pierś, a dopiero potem należy zaproponować drugą. Chcąc przerwać karmienie wystarczy leciutko nacisnąć pierś w miejscu, gdzie styka się z kącikiem ust. Można także wsunąć do buzi dziecka mały palec i jednocześnie wyjąć pierś. Jeżeli twoja pociecha nie chce jeść z drugiej piersi nie zmuszaj jej do tego. Wystarczy, że następne karmienie zaczniesz od piersi, która nie była opróżniona poprzednim razem.

Podczas karmienia staraj się być spokojną, unikać stresów i napięć. Niepokój łatwo udziela się dziecku. Twoje zdenerwowanie może utrudnić opróżnianie piersi, a nawet wywołać wrażenie utraty pokarmu.

Jak często karmić?

Mleko mamy jest jedynym potrzebnym dziecku pokarmem i płynem przez pierwsze pół roku życia. W tym czasie nie trzeba mu nic więcej podawać, bo układ niemowlę-matka jest układem idealnym!

Twoje dziecko jest najwspanialsze i najmądrzejsze - zaufaj mu, pozwól jeść ile chce i kiedy chce. Natura zadbała bowiem o to, aby niemowlę dostawało właściwą ilość pokarmu. Jeżeli Twoja pociecha będzie potrzebowała większych posiłków, to częściej i skuteczniej będzie ssać lub sama upomni się o następne karmienie. Przekaże w ten sposób informacje o swoich potrzebach. Pokarm w piersi matki powstaje odpowiednio do jego zapotrzebowania, "na życzenie" dziecka produkcja mleka zwiększa się lub zmniejsza.

Nie sprawdzaj ile dziecko zjada! Kontrolowanie ilości zjadanego pokarmu wzbudza niepokój u malucha i zwykle prowadzi do niepotrzebnego dokarmiania. Dokarmiane dziecko nie przekazuje informacji o swoich większych potrzebach, więc w piersi wytwarzane jest coraz mniej pokarmu. Wszystkie ograniczenia karmienia, wprowadzanie ścisłego rozkładu posiłków mogą prowadzić do znacznych zaburzeń laktacji a nawet do całkowitej utraty pokarmu.

Dzieci są bardzo różne - jedne jedzą szybko i łapczywie. Inne lubią sobie podrzemać przy posiłku i wtedy wymagają częstszego karmienia i pobudzania do ssania np. poprzez łaskotanie policzka. Staraj się słuchać potrzeb Twojej pociechy i rozumieć je, a będzie ono szczęśliwe i w pełni zaspokojone.

Odciąganie pokarmu

Odciąganie pokarmu może być pomocne w utrzymywaniu na odpowiednim poziomie wytwarzania mleka. Jednak należy je stosować jedynie w trzech przypadkach:

* jeżeli nastąpiło przepełnienie piersi,
* gdy dziecko z jakiś powodów (np. choroba, wyjazd) nie może ssać piersi,
* aby zwiększyć wytwarzanie mleka.


Pokarm wolno odciągać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zbyt częste odciąganie, (np. po każdym karmieniu) może wywołać hiperlaktację czyli nadmierne wytwarzanie pokarmu. Dziecko nie jest wtedy w stanie zjeść całego mleka, a przepełnionym piersiom grożą zastoje i stany zapalne.
Przed odciąganiem pokarmu pierś należy ogrzać (kompres rozgrzewający lub kąpiel) i delikatnie rozmasować. Pokarm można odciągać ręcznie lub wykorzystując tzw. laktatory (ręczne lub elektryczne). Należy pamiętać, że zatoki mleczne (czyli "zbiorniki mleka") znajdują się zwykle pod ciemnym otoczeniem sutka. Odciągając pokarm ręcznie nie należy ściskać całej piersi, a jedynie właściwą jej część. Jeżeli zachodzi potrzeba odciągania pokarmu skontaktuj się z lekarzem, pielęgniarką lub położną.

Podczas odciągania należy zachowywać czystość, a pokarm przelać do wygotowanego naczynia. W temperaturze pokojowej można przechowywać go do 12 godzin, w lodówce do dwóch dni, a w zamrażalniku do tygodnia. Pokarm przed podaniem powinno się podgrzać do temperatury 37 stopni C.
Mleka nie należy gotować, aby nie zniszczyć znajdujących się w nim przeciwciał, które chronią przed alergiami i chorobami. Pokarmu nie wolno ponownie zamrażać!

Karmienie starszego dziecka

Wszyscy eksperci i pediatrzy zalecają karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka. W tym czasie nie powinno się podawać żadnego pożywienia czy płynów.

Karmienie piersią wskazane jest także dłużej, właściwie tak długo jak tylko można. W drugim półroczu życia mleko mamy także jest doskonałym pożywieniem. Zapewnia skuteczną ochronę przeciwinfekcyjną i przeciwalergiczną, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób, alergii i anemii.

Dziecku, które skończyło pół roku życia, pierś należy podawać przed każdym posiłkiem. Zapewnia się w ten sposób odpowiednią ilość pokarmu i składników odżywczych z mleka matki oraz pozwala utrzymać laktację na odpowiednim poziomie. Następnie posiłek uzupełnia się innymi pokarmami. O tym jak wprowadzać nowe smaki do diety małego dziecka opowiadają następne części Klubu Nowoczesnego Żywienia.

Jeżeli chcesz zrezygnować z karmienia piersią to zrób to powoli i stopniowo. Gwałtowne odstawienie dziecka od piersi może wywołać biegunkę lub ostrą reakcję emocjonalną. U mamy może z kolei spowodować zastój pokarmu i stany zapalne piersi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Dieta karmiącej
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin