Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lato przyszłej mamy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Maluch w drodze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Pon 17:25, 12 Mar 2007    Temat postu: Lato przyszłej mamy

Czekałaś na tę porę roku, a teraz… nie jest łatwo, gdy dokuczają Upały. Podpowiemy ci, jak je przetrwać w wielkim i małym mieście.

Chętnie wyjechałabyś na urlop, ale masz mnóstwo wątpliwości. Łatwiej puchną ci teraz nogi, szybciej się męczysz, jesteś ociężała, rozleniwiona. Ostatnio przeraziłaś się, gdy twoja znajoma, również spodziewająca się dziecka, nagle zasłabła na ulicy. Gorące lato nasila dolegliwości, które zwykle towarzyszą ciąży. Funduje też nowe niemiłe niespodzianki. Nie musisz jednak żałować, że twoja ciąża wypada akurat w wakacyjne upały.
Doświadczony ginekolog położnik, prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska, wyjaśnia, jak pokonać nękające cię problemy.

Opuchnięte nogi

Podczas ciąży w twoim organizmie gromadzi się więcej płynów. Masz rzadszą krew, a naczynia krwionośne bardziej przepuszczalne. Sprzyja to obrzękom. Wysoka temperatura znacznie je nasila.
Rada lekarza: spuchniętym nogom ulgę przyniesie kąpiel w chłodnej wodzie z dodatkiem soli (ale to dopiero w domu). W pracy możesz przyłożyć do nich zimny wilgotny papierowy ręcznik. Pożegnaj się z wysokimi obcasami i klapkami z cienkimi rzemykami. Noś stabilne obuwie, by na nierównej powierzchni nie zwichnąć kostki. Staraj się też jak najczęściej trzymać stopy wysoko – to ułatwia odpływ krwi – i nie zakładać nogi na nogę.

Żylaki

Powiększająca się macica zakłóca krążenie w nogach, a zalegająca krew rozciąga żyły. Zwiększa to prawdopodobieństwo powstania żylaków (szczególnie gdy masz do nich skłonność). Latem naczynia krwionośne bardziej się rozszerzają.
Rada lekarza: unikaj długiego stania, a także forsownego marszu, np. po górach. Gdy masz okazję, poruszaj stopami i chodź boso, by pobudzić krążenie. Rano, kiedy nie masz jeszcze zmęczonych nóg, zakładaj specjalne podkolanówki przeciw żylakom. Kupisz je w aptekach lub w sklepach z artykułami dla przyszłych mam. Zrezygnuj z obcisłych dżinsów – jeśli długo siedzisz, utrudniają krążenie krwi w pachwinach.
Nagłe omdlenia

Gdy długo przebywasz na słońcu lub podczas upału, możesz nagle poczuć się słabo. Chwilowe utraty przytomności zwykle poprzedza wrażenie zawrotu głowy lub oszołomienia. Najczęściej wynikają one z obniżenia się ciśnienia krwi.
Rada lekarza: postaraj się usiąść. Zmocz twarz zimną wodą – możesz spryskać ją wodą w spreju (noś ją w torebce) albo przetrzeć skrzydełka nosa i skronie wilgotną chusteczką. Jeśli to nie pomoże, ściśnij mocno płatki uszu – to poprawi dokrwienie mózgu. Przed słońcem chroń także głowę.

Sucha skóra

Jeśli przed ciążą miałaś przesuszoną skórę, teraz problem może się pogłębić. Rozciągnięty naskórek jest delikatniejszy, wymaga starannej pielęgnacji. Sucha cera jest też bardzo wrażliwa na słońce, wiatr i upał, które pozbawiają ją wody.
Rada lekarza: do nawilżania dobrze sprawdzają się wody mineralne w aerozolu. Jeśli jesteś zmęczona gorącem, weź chłodniejszy prysznic – odświeży cię i nawodni skórę. W ciąży nie wolno używać preparatów z witaminą A (retinol i inne jej postaci), bo mogą zaszkodzić dziecku. Unikaj też tych z dużą ilością kwasów owocowych i substancji zapachowych – powodują przebarwienia na skórze i alergie. Najbezpieczniejsze są kosmetyki dla niemowląt lub alergików.

Skłonności do oparzeń

Masz teraz podwyższoną ciepłotę ciała, a to sprzyja poceniu się. Podczas upału możesz się czuć wyjątkowo niekomfortowo.
Rada lekarza: wrażliwe miejsca (np. w pachwinach czy pod piersiami) talkuj pudrem dla dzieci. Noś luźne, niekrępujące ruchów i nieuciskające brzucha ubrania, najlepiej z włókien naturalnych – lnu, bawełny. Unikniesz nadmiernego pocenia się i łatwiej utrzymasz higienę. Podmywaj się jedynie wodą.

Odwodnienie

W czasie upałów, pocąc się, o wiele szybciej niż zwykle tracisz wodę. Jeśli dostarczysz organizmowi zbyt mało płynów, możesz mieć problemy z pęcherzem – mocz stanie się zbyt gęsty, a to sprzyja zapaleniom układu moczowego.
Rada lekarza: w upalne dni pij co najmniej dwa litry płynów dziennie (to absolutne minimum!). Najlepsza jest niskozmineralizowana woda niegazowana. Bez ograniczeń możesz pić też niesłodzone (ale nie „light”) herbatki ziołowe, soki owocowe i warzywne.

Nieodpowiednia dieta

Podczas upałów masz mniejszy apetyt. Ale ty musisz dostarczyć maleństwu wszystkich niezbędnych składników do rozwoju. Nie objadaj się jednak. Wykorzystaj sezon na owoce i warzywa. Zawierają dużo witamin i składników mineralnych, a mają mało kalorii.
Rada lekarza: zamiast gorącego rosołu zjedz chłodnik lub zupę owocową. Mięso smażone albo duszone zastąp rybą lub chudą piersią kurczaka pieczoną na grillu lub ugotowaną na parze. Unikaj słodyczy i chipsów. Gdy jesteś głodna, sięgnij po jabłko lub marchewkę. Jeśli będziesz uważała na to, co jesz, nie przybędzie ci zbędnych kilogramów, a dostarczysz sobie i maleństwu wszystkiego, co potrzeba.

Plamy od słońca

Promienie słoneczne mogą wywołać lub zwiększyć problemy z przebarwieniem naskórka, zwane ostudą. A leczenie poparzeń słonecznych jest trudne, ponieważ maści mogą zaszkodzić maleństwu. Mocne nagrzanie brzucha (i całego organizmu) grozi komplikacjami.
Rada lekarza: leżenie plackiem na plaży jest nie dla ciebie, ale korzystaj z lata, chroniąc się pod parasolem. Przed wyjściem na słońce smaruj ciało kremem ochronnym o faktorze 15-30.

Infekcje intymne

Możesz korzystać z kąpielisk w morzu i jeziorach, ale tylko tych, które zostały dopuszczone przez sanepid. Zmiany hormonalne związane z ciążą sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów w pochwie. Warunkiem kąpieli jest zatem naprawdę czysta woda.
Rada lekarza: uważaj na baseny. Zanim wejdziesz do wody, upewnij się, czy jest ozonowana i jak często się ją wymienia. Wchodzenie do zanieczyszczonych kąpielisk grozi zakażeniami lub wystąpieniem alergii. Nie korzystaj z publicznego jacuzzi – występujące tam bakterie są odporne na leczenie.

Planowanie urlopu

Nie musisz siedzieć w domu. Odradzamy jednak tropiki, bo duże upały nie służą ani tobie, ani dziecku. W 40°C pogarsza się krążenie, może też dojść do odwodnienia organizmu, zasłabnięć, omdleń. W krajach egzotycznych często panują złe warunki higieniczne, które grożą zatruciami pokarmowymi, a biegunka czy niestrawność mogą wywołać skurcze macicy i prowadzić nawet do poronienia. W tropikach zagrożeniem są też choroby przenoszone przez owady, pasożyty i bakterie – obowiązujące przed wyjazdem szczepienia są w ciąży niewskazane.
Rada lekarza: na wakacje wybierz miejsce w naszej strefie klimatycznej. Pod koniec ciąży lepiej odpoczywaj w pobliżu domu, by uniknąć niepotrzebnych nerwów, gdy zdarzy się wcześniejszy poród.

Niedogodności podróży

Najlepszym środkiem lokomocji jest dla ciebie pociąg lub samochód, bo podczas podróży można rozprostować nogi. Lot samolotem jest bezpieczny w pierwszych miesiącach ciąży. Specjaliści odradzają jednak latanie w drugim i trzecim trymestrze. Różnica ciśnień może spowodować ryzyko powstania zmian w płynie owodniowym i przedwczesne odejście wód.
Rada lekarza: w aucie usiądź na tylnym siedzeniu i zapnij pasy (na wysokości miednicy). Przepisy dopuszczają zrezygnowanie z nich przez kobiety w widocznej ciąży, ale lepiej ich używać. By w czasie podróży samolotem uniknąć obrzęków, zginaj i prostuj nogi w kostkach, przechadzaj się po pokładzie. Dużo pij, bo suche powietrze w kabinie sprzyja odwodnieniu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Maluch w drodze
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin