Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Maleństwo zimową porą

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Rozwój Twojego dziecka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Pon 16:53, 12 Mar 2007    Temat postu: Maleństwo zimową porą

Werandowanie i pierwsze spacerki, ubranko dla noworodka, wietrzenie pokoiku... to bardzo ważne sprawy! Przeczytaj, jak sobie z nimi poradzić.

W pierwszych tygodniach życia dziecka równie łatwo o wychłodzenie, jak i o przegrzanie (mechanizm termoregulacji u noworodka nie jest jeszcze w pełni sprawny). Czy wiesz, jak się upewnić, że maleństwu jest w sam raz? Rób to, dotykając jego karczku. Skóra powinna być tu sucha i ciepła. Jeśli jest spocona – dziecku jest za gorąco, a jeśli chłodna – zimno. Pamiętaj, że chłodne rączki lub nóżki nie są oznaką wychłodzenia. Po prostu układ krążenia u takiego malucha nie działa jeszcze dostatecznie dobrze.

Jaka pościel, ubranko

Noworodek musi mieć troszkę cieplejsze ciuszki niż starsze dziecko, gdyż jest mniej aktywny.


W domu wkładaj mu dwie warstwy: body lub koszulkę oraz śpioszki i kaftanik; albo body lub koszulkę i pajacyk.
Do spania może być tak samo ubrany jak w dzień, trzeba mu jednak na noc zmienić ubranko na czyste, ponieważ mogą być na nim ślady pokarmu ściekającego z buzi, śliny i innych zabrudzeń, które są pożywką dla bakterii.
Na noc przyda się śpiworek zapinany na ramionkach. Wiele mam chwali sobie śpiworki, bo dają pewność, iż okrycie nie zsunie się w nocy z dziecka ani maluch się nie rozkopie. Choć śpiworek ogranicza nieco swobodę ruchów, jednak na pewno nic się nie stanie, jeżeli w chłodne noce włożysz go noworodkowi. Takie maleństwo rusza się jeszcze niewiele, więc spanie w śpiworku mu nie zaszkodzi! A ty nie będziesz się martwiła, że dziecko zmarznie.
Zrezygnuj z baldachimu nad łóżeczkiem. Wygląda co prawda pięknie, ale zmniejsza dostęp świeżego powietrza, gromadzi kurz, poza tym ogranicza światło, dlatego nie jest zdrowy.
Pościel powinna być wykonana z bawełny. Możesz kupić dwuelementowy zestaw: kołderkę i podusię – najlepiej w dwóch lub trzech egzemplarzach (by móc je często prać). Jednak nie dawaj noworodkowi poduszki! Niemowlęta do trzeciego miesiąca życia nie powinny spać na poduszce, nawet płaskiej. Jeśli dziecko musi leżeć wyżej z jakiegoś powodu (np. obfitego ulewania), trzeba podłożyć poduszkę pod materac lub np. grubą książkę pod nogi łóżeczka.
Są także zestawy pościeli z flaneli – cieplutkie i zdrowe. Ewentualnie możesz ciepły kocyk (np. z anilany) powlec w poszewkę z bawełny. Musisz też kupić prześcieradełko z bawełny. Sprawdź, czy pościel, którą wybrałaś, można prać w temperaturze 60°C lub wyższej, ponieważ dopiero w takiej giną roztocza.


Czy otwierać okno

Pokój, w którym przebywa maleństwo, musi być regularnie wietrzony, także zimą! Wietrzenie teraz, gdy grzeją kaloryfery, jest nawet ważniejsze niż latem. Powietrze w domu jest bardzo wysuszone z powodu centralnego ogrzewania i trzeba dbać o jego odpowiednie nawilżenie. A najlepszym na to sposobem jest właśnie częste wietrzenie. Chodzi także o to, by powietrze było systematycznie wymieniane, aby nie gromadził się w nim nadmiar kurzu i drobnoustroje.


Zimą powinnaś otwierać okno, gdy dziecka nie ma w pokoju. Możesz zostawić je uchylone, kiedy wychodzicie na spacer, werandujesz malca albo karmisz go w innym pokoju.
Pamiętaj, by wietrzyć przynajmniej raz dziennie, a najlepiej dwa razy – rano, po nocy, oraz po południu lub wieczorem (ale nie przed kąpielą, żeby dziecko od razu po umyciu nie trafiało do wychłodzonego pomieszczenia).
Kiedy pierwszy spacer

Tak naprawdę twoja pociecha ma już za sobą pierwsze wyjście na dwór. Miało to miejsce wtedy, gdy zabierałaś ją ze szpitala do domu, po porodzie. Ale trwało to króciutko. Spacery zimowe są nieco trudniejszym przedsięwzięciem niż w cieplejszych miesiącach roku.


Odczekaj mniej więcej siedem, osiem dni, zanim zabierzesz nowo narodzonego maluszka na jego pierwsze spotkanie z mroźną aurą.

Zimową porą zacznij od kilku dni werandowania – ustawiaj malucha w wózku (ciepło ubranego, tak samo jak na dwór), przy otwartym oknie, a potem na balkonie. Wystarczy 15–30 minut. Werandowanie pozwoli jego organizmowi oswoić się z chłodniejszą temperaturą i lepiej znosić zimno, kiedy zaczniecie już wychodzić „naprawdę”.
Nie wychodź, jeśli temperatura spada 3–4 stopnie poniżej zera. Poczekaj, aż się ociepli, a na razie poprzestań na werandowaniu. Jeśli maluch skończył już miesiąc, możecie spacerować, gdy jest 7–8 stopni mrozu.
Pamiętaj, że gdy wieje silny wiatr lub jest bardzo wilgotno, znacznie dotkliwiej odczuwamy zimno. Mimo że termometr wskazuje np. 0 lub –1, realna temperatura wynosi kilka stopni mniej. Taką pogodę lepiej przeczekać z noworodkiem w domu i odłożyć spacer o kilka dni. Unikaj wychodzenia także wtedy, gdy zacina deszcz lub śnieg.
Spacerki najlepiej odbywajcie wczesnym popołudniem (między 12.00 a 14.00). Wtedy jest najcieplej.
Najpierw wyjdźcie na 20–30 minut. Stopniowo wydłużaj czas do dwóch godzin. Przy dobrej pogodzie możecie spacerować nawet trzy godziny.
Nie rezygnuj ze spacerów. Zmiany temperatury hartują malutki organizm, pomagają mu przystosowywać się do świata. Światło słoneczne sprzyja wytwarzaniu witaminy D, potrzebnej do rozwoju mocnych i zdrowych kości. Siedząc z malcem w domu i unikając wychodzenia, nie działasz na jego korzyść. Dzieci, które od pierwszych tygodni życia regularnie bywają na dworze, są zdrowsze, odporniejsze, lepiej dotlenione i dobrze śpią.

Jak się przygotować

Przede wszystkim musisz ochronić delikatną skórę maluszka.


Kwadrans przed wyjściem posmaruj mu buzię tłustym kremem ochronnym. Jeśli werandujesz malucha na balkonie, zrób tak samo. Może to być też zwykła wazelina kosmetyczna lub oliwka. Oliwka lub naturalna spożywcza oliwa z oliwek są najlepsze dla noworodka, gdyż nie zawierają żadnych zbędnych dodatków, są łagodne dla skóry i raczej nie wywołują uczuleń. Smaruj maluszkowi także usta i powieki oraz dłonie.
Ubieraj malucha w kombinezon, czapeczkę i kaptur. Rączki schowaj do rękawków lub załóż rękawiczki. Włóż dziecko do śpiworka i okryj kocykiem.
Pod spód na materacyk w wózku możesz położyć dodatkowy kocyk. To ochroni malucha przed podwianiem. Pamiętaj, że noworodek mało się rusza i szybciej marznie, nie ma bowiem wystarczającej warstwy tłuszczu pod skórą, która chroni przed wychłodzeniem.
Jeśli świeci słońce, osłoń budką buzię malca. Noworodek nie może być wystawiany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nawet zimą. W wyjątkowo słoneczne dni użyj kremu z filtrem przeznaczonego dla niemowląt.

Kontroluj, czy dziecku jest ciepło, sprawdzając skórę na karku. Jeśli jest zimna lub spocona, szybko wracajcie do domu.
Nie zasłaniaj ust ani noska szalikiem lub kocykiem. Gdy zgromadzi się pod nim para z wydychanego powietrza, skóra szybciej zmarznie.
Jeżeli, mimo silnego wiatru, znajdziecie się na dworze, prowadź wózek tyłem do jego kierunku, by dziecko nie było narażone na jego podmuchy.
Plastikowej pokrywy wózka używaj rzadko, tylko gdy zaskoczy was deszcz lub zacinający śnieg. Jeśli nie wieje i nie pada, nie wkładaj jej, żeby powietrze miało dostęp do wnętrza wózka.
Nie oddalaj się za bardzo od domu. Dzięki temu, gdy maleństwo zgłodnieje albo np. zrobi kupkę, będziesz mogła szybko wrócić


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Rozwój Twojego dziecka
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin