Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Maluszek ma biegunkę

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Rozwój Twojego dziecka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Pon 16:53, 12 Mar 2007    Temat postu: Maluszek ma biegunkę

Problemy z kupką zdarzają się często u niemowląt.Jeśli są nasilone, mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Zacznij działać, nim do tego dojdzie!


Dzieci karmione wyłącznie piersią zazwyczaj częściej robią luźniejszą kupkę. Przypomina ona rzadką jajecznicę – jest to w pełni normalne. Jedna kupka lub dwie u malucha, który czuje się dobrze, też nie sygnalizuje jeszcze biegunki. Może być skutkiem zmian w jadłospisie karmiącej mamy, rozszerzenia diety malca o nowe produkty lub, w przypadku starszego niemowlęcia, podawania dużej ilości owoców, warzyw i innych produktów bogatych w błonnik. Luźna kupka może pojawić się także w czasie ząbkowania.
O biegunce mówi się dopiero wtedy, gdy niemowlę przynajmniej pięć razy w ciągu doby zrobiło bardzo wodnistą, rzadszą niż zazwyczaj kupkę. Można to rozpoznać po tym, że wsiąka ona prawie w całości w pieluszkę, na której tworzy się rozległa plama. W kupce dają się też zwykle zauważyć ślady śluzu. W przypadku ostrej biegunki może pojawić się również krew.

Znaleźć winnego

Biegunka może być skutkiem infekcji przewodu pokarmowego. U niemowląt dość często wywołują ją rotawirusy, wtedy dolegliwościom towarzyszy zazwyczaj gorączka.
Częste oraz luźne kupki ze śluzem bywają również skutkiem nietolerancji na różne składniki pokarmowe, np. alergii na białko mleka krowiego, cukry czy białka niektórych zbóż. Wtedy jednak biegunka jest na ogół mniej nasilona niż w przypadku zakażenia rotawirusem i maluszek nie gorączkuje.
Czasem biegunka towarzyszy infekcjom bakteryjnym (np. anginie, zapaleniu ucha) lub pojawia się w wyniku leczenia antybiotykiem, który zaburza naturalną florę jelitową.

Jak pomóc dziecku?

Leczenie zależy od przyczyny. Jednak zawsze warto pamiętać o kilku sprawach:

Nie rezygnuj z karmienia piersią, jeżeli niemowlę ma biegunkę. Zawarte w pokarmie prebiotyki i przeciwciała pomogą maleństwu w walce z nią.
Staraj się, by malec więcej pił, gdyż z powodu biegunki organizm traci dużo wody. Dobre napoje to herbatka dla niemowląt, napar z rumianku, woda mineralna. Do nawadniania dobre są: Gastrolit, Orsalit, kleik ORS 200 firmy Hipp (dostępne w aptece).
Gdy maluszek wymiotuje, podawaj mu tylko chłodne płyny, często i w bardzo małych ilościach (np. po jednej łyżeczce).
Nie nakłaniaj do jedzenia. Malec z biegunką może stracić apetyt. Po około czterech godzinach nawadniania spróbuj wrócić do diety sprzed biegunki.
Dziecku, które ma już cztery miesiące (karmionemu sztucznie) lub pół roku (na piersi), rób kleik ryżowy i marchwiankę (łagodzą dolegliwości).
Pielęgnuj pupę. Substancje zawarte w kupce mogą podrażnić skórę. Zakładaj tylko pieluszki jednorazowe, przewijaj po każdym wypróżnieniu, myj pupę ciepłą wodą z mydłem. Dokładnie osuszaj skórę i smaruj kremem ochronnym. Gdy jest zaczerwieniona, stosuj maść leczniczą (z tlenkiem cynku, z pantenolem).

Nie lekceważ!

Gdy niemowlę ma biegunkę, zabierz je do pediatry. Jeżeli przyczyną jest rotawirus, czasem trzeba dziecko zostawić w szpitalu i podawać płyny w kroplówce, by zapobiec odwodnieniu, które może być bardzo groźne.
W razie podejrzenia innej infekcji jelit (gdy w kupce jest krew), lekarz zleci badanie kału, żeby wykryć odpowiedzialne za to bakterie. Czasem zapisuje się wtedy antybiotyk. Jeśli nie można ustalić przyczyny, wykonuje się dalsze badania.
Gdy malec często robi kupki ze śluzem, porozmawiaj z pediatrą. Przyczyną może być alergia! Trzeba wtedy wykluczyć z diety twojej (jeśli karmisz piersią) i dziecka uczulające produkty. Pamiętaj! Jeśli niemowlę nie chce pić, prawie nie siusia, a ciemiączko jest zapadnięte – prawdopodobnie już doszło do odwodnienia. Natychmiast zgłoś się z maleństwem do lekarza!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Rozwój Twojego dziecka
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin