Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Na pomoc brzuszkowi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Rozwój Twojego dziecka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Wto 19:01, 13 Mar 2007    Temat postu: Na pomoc brzuszkowi

Maluszek zaczął robić bardzo luźne kupki? Być może dopadła go biegunka. Nie wolno jej lekceważyć. Sprawdź, jak ją rozpoznać i szybko pomóc dziecku.

Częste wodniste kupki to zazwyczaj sygnał alarmowy, że ze zdrowiem malca dzieje się coś niedobrego. Organizm w ten sposób próbuje się pozbyć m.in. toksyn i drobnoustrojów. Jednak robiąc rzadkie kupy, dziecko traci wodę i cenne sole mineralne. To bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Przeczytaj, jak radzić sobie z biegunką.

PROBLEM: Karmię synka piersią i często robi on luźne kupki. Jak mam rozpoznać, czy to biegunka?
ROZWIĄZANIE: Poznasz, że maluch jest chory, gdy zacznie robić zdecydowanie więcej kupek albo zobaczysz w nich śluz. Szkrab będzie się gorzej czuł – może być marudny i płaczliwy lub apatyczny. Niemowlęta karmione piersią rzadziej zapadają na biegunkę i przechodzą ją lżej. Częściej przytrafia się ona dzieciom karmionym mieszanką. U nich również łatwiej jest ją rozpoznać. Jeśli w ciągu 12 godzin maluch robi kilka wodnistych kupek, w których jest śluz, krew lub ropa, na pewno ma biegunkę.

PROBLEM: Moja córcia ma już półtora roczku. Czy mogę leczyć u niej biegunkę domowymi sposobami?
ROZWIĄZANIE: Jeśli choroba przebiega łagodnie, a malec ma więcej niż rok, możesz mu pomóc sama. Podawaj dziecku dużo picia: wodę, herbatę, marchwiankę. Lepiej, by piło po łyczku, ale za to częściej. Napój powinien być chłodny. Świetnie sprawdza się też domowy kisiel z jagód (o tej porze roku oczywiście mrożonych). Podawaj małej również Smectę, węgiel lub probiotyki (Trilac, Lakcid, Lacidofil, Enterol czy Lactoral).

PROBLEM: Boję się, że nie rozpoznam odwodnienia, które bywa skutkiem biegunki. Kiedy chore dziecko powinien zbadać lekarz?
ROZWIĄZANIE: Jeżeli niemowlę ma mniej niż sześć miesięcy, szybko idź z nim do pediatry. Ze starszym dzieckiem – gdy wodniste kupki nie mijają w ciągu kilku godzin. Wezwij lekarza natychmiast, zawsze kiedy problem się nasila, w kupie malca widać śluz, krew albo podejrzewasz, że maluch się czymś zatruł. Niezależnie od wieku nie ma czasu do stracenia, jeśli do biegunki dołączają wymioty, są objawy odwodnienia (smyk nie siusia lub siusia bardzo mało, ma suche usta i język, płacze bez łez, jego skóra jest mało elastyczna, u niemowląt zapada się ciemiączko). A także gdy dziecko wygląda na chore, apatyczne, ma gorączkę.

PROBLEM: Kiedy mój synek ma biegunkę, podaję mu napoje. Przez to jeszcze częściej robi kupki.
ROZWIĄZANIE: Nie martw się tym! To naturalna reakcja organizmu, która wcale nie świadczy o tym, że stan malca się pogarsza. Przy biegunce trzeba po prostu więcej pić, żeby nie doszło do odwodnienia oraz zbyt dużych strat sodu i potasu. Podawaj dziecku przegotowaną wodę lub specjalny preparat do nawadniania doustnego (np. Gastrolit lub Orsalit). Zrezygnuj natomiast z napojów słodzonych i gazowanych czy soków owocowych – mogłyby tylko spowodować u maluszka nieprzyjemne gazy i wzdęcia.

PROBLEM: Gdy mój synek dostał biegunki, nie chciał nawet tknąć swoich ulubionych dań. Co dać w takim wypadku dziecku, żeby całkiem nie opadło z sił?
ROZWIĄZANIE: Jeśli maluszek nie ma apetytu, nie zmuszaj go do jedzenia. Możesz mu podać rozgotowany ryż (a jeszcze lepiej kleik ryżowy), gotowaną, przetartą marchewkę, tarte surowe jabłuszko, a także domowej roboty kisiel jagodowy. Pomocny może być również gotowy kleik marchwiowo-ryżowy HiPP ORS 200. Nie podawaj natomiast chleba (zawarty w nim gluten może dodatkowo podrażnić jelita) ani mleka, chyba że z piersi.

PROBLEM: Chcę wyjechać z synkiem na wieś. Jakie leki zabrać na wypadek biegunki małego?
ROZWIĄZANIE: Weź preparaty probiotyczne i Smectę. Dobrze też, byś miała przy sobie płyny nawadniające Gastrolit (na receptę) lub Orsalit (bez recepty). Jednorazowo podaje się 10 ml preparatu na kilogram masy ciała dziecka. Najlepszym sposobem jest podawanie malcowi schłodzonego płynu na łyżeczce po kilka mililitrów co 1–3 minuty.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Rozwój Twojego dziecka
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin